Hem » EL » Batterier » Batteri TBB ES100 II Litium 5,04kWh

Batteri TBB ES100 II Litium 5,04kWh

Varumärke: Sunwind
Artnr: 540270
Lagerstatus: Beställningsvara
Artikelnamn: Batteri TBB ES100 II Litium 5,04kWh
18991 kr /stk

Produkten är del av följande kategorier:

Beskrivning

Litiumbatteri för montering i rackskåp eller fristående. Kan parallellkopplas upp till 32 stycken och monteras i små eller stora rack. 48 volt, 105 Ah, 5,04 kWh.

Detta är det perfekta litiumbatteriet för användning i kraftpaket där användning i minusgrader inte är nödvändigt. Modulerna är på 48V och 5,04 kWh. Det här batteriet ingår i våra kompletta Kraftaket Lithium+.

Säker teknologi med litium järnfosfat
Självutjämning
Hög energitäthet
Kompakt
Stöd för upp till 32 moduler parallellt
Tilldelar automatiskt kommunikationsadressen till slavmoduler = enkla att installera
Tål höga peakströmmar
Lång livslängd vid 90 % DOD och 6000 cykler

Batterierna har både CAN-kommunikation mot de flesta ledande invertermärken och RS485-port. Varje batteri har integrerad BMS som säkerställer utjämning av batterierna internt i batteribanken. Den avancerade BMS:en låter dig också koppla batterier med olika spänning utan risk, eftersom batterierna utjämnar varandra automatiskt. Max rekommenderad urladdningsström per batterimodul är 50A/48V. Batterierna passar i alla standard 19-tums rack.

Levereras som standard med 300A parallell busbars.

 

Teknisk data
Höjd (cm):
13,34
Djup (cm):
48,26
Bredd (cm):
45
Vikt (kg):
40
Spänning Nominell:
48V
Kapacitet:
105 Ah
IP-klass:
IP20
Värme:
Nej
Batterityp:
Litium
Cyklisk livslängd:
6000 cykler till 90%
Bluetooth:
Nej
Rekommenderad storlek på laddare:
100A

Specifikationer

 

Dokument

Dela